Moda na ekranie: najsłynniejsze stroje filmowe, które zapadły w pamięć

Ubierając bohaterów filmowych, projektanci strojów często zastanawiają się nad tym, jak najlepiej oddać charakter postaci, ich emocje i styl życia. Niektóre stroje z filmów stały się prawdziwymi ikonami mody, które wpłynęły na trendy w modzie. W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej ikoniczne stroje filmowe, które zapadły w pamięć.

1. Mała czarna z “Śniadania u Tiffany’ego”

Mała czarna, z którą Audrey Hepburn pojawiła się na ekranie w “Śniadaniu u Tiffany’ego” stała się jednym z najbardziej ikonicznych strojów w historii kina. Strojem tym projektantka kostiumów, Hubert de Givenchy, po raz pierwszy pokazała nowoczesną, elegancką wersję małej czarnej, która od tamtego czasu stała się nieodłącznym elementem kobiecej garderoby. Mała czarna z filmu “Śniadanie u Tiffany’ego” znakomicie oddawała styl i osobowość bohaterki granej przez Hepburn.

2. Biała sukienka Marilyn Monroe z “Siedmiu wspaniałych”

Biała sukienka Marilyn Monroe z filmu “Siedmiu wspaniałych” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów filmowych. Sukienka ta, której autorstwo przypisywane jest projektantce kostiumów, Traviego Bantonowi, miała podkreślać seksapil postaci granej przez Monroe. Sukienka była bardzo odważna jak na tamte czasy, odsłaniała plecy i nogi aktorki, ale jednocześnie była elegancka i smukła. Sukienka z filmu “Siedmiu wspaniałych” to jeden z najbardziej znanych momentów w historii kina.

3. Marynarka Indiana Jonesa

Marynarka, którą Harrison Ford nosił w roli Indiana Jonesa, stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stroju tego bohatera filmowego. Marynarka była wykonana z kuloodpornej skóry, co umożliwiało zwiększenie faktycznego wykorzystania w scenach akcji, a prosty, designerski styl marynarki zapadł w pamięć milionom fanów filmu. Marynarka Indiana Jonesa to do dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów stroju postaci filmowych.

4. Kapelusz “Trzech Amigos”

Kapelusz, który Chevy Chase, Steve Martin i Martin Short noszą w filmie “Trzej Amigos” stał się symbolem szalonej komedii, w której na pierwszym planie było przedstawienie charakterystycznych i zabawnych postaci. Kapelusz miał czerwoną wstążkę i krzywą rynnę, co nadawało mu charakterystycznego stylu; należy do najbardziej rozpoznawalnych elementów stroju filmowego.

5. Czarna sukienka Uma Thurman z “Kill Bill”

Czarna, skórzana sukienka, którą Uma Thurman nosiła w filmie “Kill Bill” jest symbolem siły i niezależności bohaterki. Sukienka była bardzo dopasowana i odważna, co podkreślało umięśnioną sylwetkę Thurman i pasowało do wykonywanych przez nią skomplikowanych scen walki. Stroj ten szybko stał się jednym z najbardziej znanych w historii filmu akcji.

6. Sukienka Amandy Seyfried z “Mamma Mia!”

Sukienka Amandy Seyfried z filmu “Mamma Mia!” stała się jednym z najbardziej charakterystycznych strojów filmowych lat 2000. Sukienka była wykonana z delikatnej, białej tkaniny i posiadała bardzo rzadko spotykane wówczas grubsze ramiączka. Sukienka była bardzo romantyczna i pasowała do stylu i klimatu filmu. Sukienka ta stała się jednym z największych przebojów w modzie na jesień 2008 roku.

7. “Diamentowa sukienka” z “Blondynki w koszarach”

Pomysłodawca filmu “Blondynki w koszarach” Stefanie Powers chciała stworzyć jeden z najsłynniejszych, a zarazem najdroższych, strojów filmowych. Do tego celu skorzystano ze wsparcia projektanta kostiumów, Billa Hargate’a. Sukienka została zaprojektowana z wyjątkową precyzją i dbałością o szczegóły, była poszyta 5000 kryształkami Swarovskiego i kosztowała ponad 1,2 miliona dolarów! Sukienka zaskoczyła zarówno publiczność jak i krytyków i do dzisiaj jest obok “małej czarnej” z “Śniadania u Tiffany’ego” jednym z największych przebojów modowych w historii kina.

Podsumowanie

Stroje filmowe często są wprowadzane do świadomości kulturalnej, dlatego twórcy zawsze starają się uzupełnić je o takie cechy, które pozwolą im pozostać w pamięci widzów. Nagłe zainteresowanie modą i jej wpływ na ekran to jedno z największych zjawisk w dzisiejszym świecie filmu. Dzięki temu projektanci mody i producenci filmowi ciągle się przeciągają, by osiągnąć w filmie to, co w modzie najlepsze. Niemniej jednak, pomimo tego, że propozycje kostiumowe bohaterów filmowych są bardzo ważne, to historia, którą opowiadają, nie byłaby tak emocjonująca, gdyby nie cieszyła się niebywałym uznaniem publicznym.