Czy buty zamszowe można rozciągnąć?

Buty zamszowe są zawsze modne i wyglądają pięknie na nodze. Jednakże często tuż po zakupie(kiedy nie są jeszcze rozbite) bywają niewygodne. Warto zwrócić uwagę, że zamsz jest bardzo rozciągliwy, ale jednocześnie podatny na uszkodzenia.

Czy można rozciągnąć zamsz?

Zamsz można rozciągnąć, natomiast zamsz na pewno nie powinien mieć kontaktu z ciepłem(np. z suszarki czy kaloryfera). Ciepło może bezpowrotnie uszkodzić fakturę zamszu. Niebezpieczny dla zamszu jest również nadmiar wilgoci. Z tego powodu niezalecane jest stosowanie sposobu z wkładaniem do obuwia woreczków z wodą i pozostawianiem na noc w zamrażalniku. Jest to także powód, dla którego nie warto zakładać butów z zamszu w deszczowe dni.

Zamsz co to za materiały? Sprawdzone sposoby na zamszowe buty

Buty zamszowe się rozejdą, lecz tajemnica tkwi głównie w czasie i odpowiedniej dozie cierpliwości. Najmniej inwazyjną metodą jest włożenie nawet dwóch par grubych skarpet i zamszowych butów oraz spacerowanie po domu przez kilka godzin w takim zestawie. Jest to sposób na lekkie rozejście butów i dostosowanie ich do długości i szerokości stopy.

Według niektórych kobiet buty zamszowe najlepiej jest rozchodzić na bose stopy(stopa oddaje ciepło i rozciąga but).

Kolejnym sposobem jest zastosowanie młotka. Niektóre użytkowniczki butów zamszowych po prostu delikatnie i ostrożnie opukują nim tył butów. Aby zapobiec uszkodzeniu zamszowej struktury nowo zakupionych butów warto zastosować osłonę w postaci np. ściereczki kuchennej.

Stosowaną metodą jest także użycie starych gazet. Do rozpychania ciasnych butów zamszowych wystarczy kilkanaście stron z gazety codziennej(ma najlepszy papier do tej metody rozpychania butów). Kartki gazety należy pozwijać w kulki, następnie nasączyć wysokoprocentowym alkoholem oraz rozepchać nimi buty do granic możliwości(muszą być ułożone możliwie jak najciaśniej). W ten sposób przygotowane obuwie trzeba pozostawić nawet na całą noc. Przy obawie odbarwienia butów spirytusem czy denaturatem, kulki z gazet można także nasączyć zwykłą wodą.

Dla osób obawiających się domowych sposobów na rozciąganie zamszowego obuwia zaleca się zastosowanie specjalistycznego środka, który można zakupić w sklepie z obuwiem czy u szewca. Pianka czy spray do rozciągania butów są skuteczne także skuteczne w przypadku ucisku na pięcie lub w okolicy śródstopia. Zastosowanie takiego preparatu jest proste, gdyż wystarczy takim produktem napsikać do butów i poczekać. Przed zastosowaniem gotowego preparatu warto przetestować go na małym fragmencie zamszowych butów(dla pewności, że nie uszkodzi butów).

Czy sposoby na rozciągnięcie butów zamszowych zadziałają na szpilki zamszowe?

Dla wielu kobiet rozwiązanie kłopotu jak rozciągnąć szpilki zamszowe jest bardzo ważny, gdyż buty zamszowe są dodatkiem uniwersalnym, który sprawdzi się do wielu stylizacji. Kobiety powinny mieć świadomość, że szpilki zamszowe pod wpływem wody oraz ciepła można rozbić nawet o jeden rozmiar. Warto też jednak pamiętać, że w przypadku butów wykonanych ze sztucznych materiałów należy zachować ostrożność. Na pewno chcąc rozciągnąć zamszowe szpilki warto zastosować metody z wykorzystaniem wody, gdyż dzięki temu materiał będzie miękki i elastyczny. Chcąc rozciągnąć zamszowe szpilki należy założyć wilgotne skarpety, które następnie wsuwamy do szpilek. Skarpety mają być tylko wilgotne(nie mogą ociekać wodą). W tak założonych szpilkach trzeba chodzić po domu przynajmniej przez godzinę. Gdy efekt nie będzie satysfakcjonujący można powtórzyć ten sposób lub zwilżyć wnętrze szpilek wodą i założyć je na grube skarpety. Często wykorzystywaną metodą jest zastosowanie lodu i zamrażarki. Dla rozszerzenia szpilek należy napełnić foliowe woreczki wodą, które po związaniu wkładamy do butów trafiających do zamrażarki na kilka godzin. Woda po zamarznięciu zwiększy swoją objętość, co pozwoli rozciągnąć ciasne szpilki. Po wyjęciu butów z zamrażarki należy  założyć obuwie i pochodzić w nim przez parę godzin.