Dlaczego nowe buty obcierają stopy
Kupno nowych butów jest często ekscytującym wydarzeniem. Często kupujemy je na jakieś ważne wydarzenie typu wesele najlepszej przyjaciółki, czy też randkę z fantastycznym mężczyzną. Nowe buty mogą również oznaczać, iż zaczynamy wdrażać w życie nową pasję gdy kupujemy buty na siłownię bądź buty do biegania. Buty możemy kupić zarówno w sklepie stacjonarnym jak i w sklepie internetowym. W dobie szybkich i bezproblemowych zwrotów towarów do sklepów internetowych, ten rodzaj zakupów jest często lepszą opcją. Jednak każdy z nas przeżył choć raz sytuację, gdy piękne, wymarzone buty okazały się po jakimś czasie niewygodne, obcierające pięty i powodujące dyskomfort.
Buty obcierają z kilku powodów. Warto poznać każdy z nich, by w przyszłości móc się uchronić od powstawania bolesnych ran i obtarć. Samo obtarcie stopy powstaje w wyniku kontaktu skóry na stopach z obuwiem. Na początku powstaje zaczerwienienie, które może z czasem zacząć się pogłębiać, a w skrajnych przypadkach krwawić. Warto pamiętać, że bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do zakażenia rany. Warto więc interweniować od razu gdy poczujemy dyskomfort. Obtarte buty mogą bowiem uniemożliwić normalne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz bardzo nieestetycznie wyglądają. Jest to szczególnie uciążliwy problem wiosną i latem, gdy przez większą część dnia odkrywamy stopy w sandałkach czy w wyciętych czółenkach.
Obtarcia na stopach zdarzają się każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Mogą być wynikiem noszenia źle dobranego obuwia (zarówno zbyt ciasnego jak i zbyt luźnego), ale przyczyną może być również nadmierna potliwość oraz przegrzaniem stóp. Na otarcia narażone są zwłaszcza osoby uprawiające sport różnego rodzaju. Otarcia mogą być również wynikiem wady postawy czy różnego typu problemów ortopedycznych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z danym problemem do specjalisty.
Co zrobić aby buty nie obcierały
Kiedy czujemy, że obcierają nas buty w pierwszej kolejności należy ściągnąć ze stopy niewygodne obuwie i ocenić stan obtarcia. W tym punkcie warto użyć płynu do dezynfekcji, by uniknąć zakażenia. Jeśli mamy taką możliwość warto pozostawić ranę bez opatrunku na jak najdłuższy czas. Rany, które mogą oddychać i nie są przykryte szybciej i łatwiej się goją. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości należy w miejsce rany przyłożyć plaster i jak najszybciej zmienić obuwie. Noszenie butów, które nas obcierają tylko pogorszy sprawę. Na noc należy ściągnąć plastry i nie smarować niczym rany, by pozwolić skórze oddychać i regenerować się w trakcie nocnego odpoczynku. Obtarcia nie są przyjemnym doświadczeniem dlatego warto poznać kilka metod, by ich unikać.
Co zrobić, by uniknąć obcierania stóp przez buty
W pierwszej kolejności należy pamiętać, by wybierać buty dopasowane do naszych stóp. Nie mogą być zbyt duże, bądź zbyt małe. Nie należy również wkładać wilgotnych stóp nawet w sandałki czy klapki. To prosta droga do bolesnych obtarć.
W przypadku, gdy kupiliśmy już buty, które mogą nas obetrzeć warto mieć w zanadrzu tak zwane podpiętki, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka powstania bolesnych ran. Podpiętki mogą być wykonane ze skóry lub ze specjalnego żelu. Skórzane podpiętki sprawdzą się w przypadku butów noszonych na co dzień żelowa podpiętka lepiej będzie wyglądać w przypadku butów na wyjście, eleganckich, a także w przypadku obuwia z odkrytą piętą. Żelowe podpiętki są bowiem dużo mniej widoczne.
Aby buty nie obcierały stóp można je również rozchodzić. Jednym z dom -owych sposobów jest namoczenie grubych skarpet, a następnie założenie je na stopy wraz z obcierającymi butami. Takim sposobem możemy lekko zwiększyć zbyt ciasne obuwie. Jeśli jednak nie mamy czasu rozchodzić butów w domu warto z obuwiem udać się do szewca. Specjalista w zakładzie rozbije nam buty za pomocą specjalnego kopytka lub na naszą prośbę zamontuje skórzane podpiętki na stałe. Dzięki tym zabiegom buty przestaną obcierać i będą mogły być przez nas użytkowane.